Eljárások:
2. Hideg eljárás (cold process=CP): lényege, hogy zsírokat, illetve olajokat elegyítünk megfelelő hőmérsékleten lúgoldattal, amitől beindul a szaponifikáció kémiai reakciója. A szappanmassza kitöltése és szilárdulása után a szappanokat több hétig kell érlelni. Maga a szaponifikáció 24-48 óra alatt teljesen lezajlik, a többi idő ahhoz kell, hogy a víz elpárologjon a szappanból. Minél több időt hagyunk a szappannak az érésre, annál jobb minőségű szappant kapunk: 4 hét a minimum! Nagyon jó minőségű, és változatosan színezhető, díszithető szappanokat készíthetünk.
3. Meleg eljárás ("hot process=HP"): az eljárás lényege, hogy a szappanmasszát meleg helyre (pl. sütőbe) tesszük, ahol alacsony hőmérsékleten melegítve és gyakran kevergetve egy-két óra alatt eltávozik a felesleges víz. Ez a szappan lehűlve egy-két hét múlva használható. Hátránya, hogy a mintázása korlátozott. Melegeljárással készül a folyékony szappan is.
Mi kell a szappankészítéshez?
• Egy jól szellőztethető konyha
• Védőfelszerelés (kesztyű, köpeny, szemüveg)
• Konyhai mérleg
• Egy törhetetlen, nem alumínium, fedeles edény a lúgoldatnak
• Rozsdamentes edény a zsírok és olajak felmelegítésére
• Keverőkanál (ne fa!)
• Szappanöntőforma
• Egy jó recept
• Növényi zsiradék
• Desztillált víz
• Lúg (szilárd szappanhoz NaOH, folyékonyhoz KOH).
• Színező, és/vagy illatanyag
A hidegeljárásos szappankészítés lépései:
• Válasszunk egy jól szellőztethető helyiséget, ahol el akarjuk készíteni a szappant! Vegyük fel a védőszemüveget és védőkesztyűt! Használjunk hosszú ujjú védőruházatot és védőköpenyt is!
• Zárjuk el a kutyát és a gyereket!
• Mérjük ki a desztillált vizet egy hőálló, nem törhető, tetővel rendelkező tartóba! Ehhez fogjuk a lúgot hozzátölteni. Alumíniumot nem használhatunk, mert az reakcióba lép a lúggal.
• Mérjük ki a lúgot, és óvatosan kevergetve adjuk hozzá a desztillált vízhez! MINDIG A LÚGOT ADJUK A VÍZHEZ, ELLENKEZŐ ESETBEN A KEVERÉK KIFRÖCCSENHET! Vigyázzunk, hogy a keletkező gőzöket ne lélegezzük be!
• Helyezzük a tartóra az fedelet! Egy heves exoterm reakció fog lezajlani, ami felmelegíti az elegyet. Helyezzük a tartót hideg vizes fürdőbe, hogy lehűljön. Ha eléri a kb. 40 fokot, akkor fogjuk hozzáadni az olajokhoz. Az eljárás lényege, hogy az olajkeverék és a lúgoldat egyforma hőmérsékletű legyen.
• Amíg a lúgos víz hűl, olvasszuk fel a szilárd zsírokat, és adjuk hozzá az olajokat. Ha csak folyékony olajat használunk a szappanhoz, akkor melegítsük fel az olajokat, hogy az olajkeverék is elérje a 40 fokot. Vegyük le a tűzhelyről!
• Öntsük át a lúgot a zsiradékhoz! NEM FORDÍTVA! Kevergessük, míg puding állagú nem lesz! Ezt az állapotot nevezzük "trace" állapotnak. Rásegíthetünk botmixer használatával, így gyorsabban elkészülünk.
• Ebben a stádiumban lehet a színező-, illetve illatanyagokat hozzáadni a szappanunkhoz.
• A színezett, illatosított szappanmasszát töltsük ki formába, takarjuk be, és ne is nézzünk rá 24 órán keresztül, amíg a szappan megkeményedik. Ekkor még tart a szaponifikáció. Azért kell betakarni, hogy a szappan lassan hűljön le. Ellenkező esetben a szappan "megfázik", és törékeny lesz.
• 24 óra múlva vágjuk fel, és hagyjuk még érni sötét, de jól szellőző helyen 4 héten keresztül. Ez alatt minden víz eltávozik a szappanból, és tökéletes lesz az állaga.
Lássuk, hogy is működik ez angol nyelven:
http://www.youtube.com/watch?v=ghvQ4v_Fjrs
CPOP (Cold Process, Oven Process)
Ezt az oldalt azoknak ajánlom, akik már biztonsággal készítenek hidegeljárásos szappant.
Előfordulhat az emberrel, hogy gyorsan kell szappant készítenie, és nincs ideje kivárni az érési min. 4 hetet. Ilyen esetekre is van megoldás, kettő is. Ha ragaszkodunk a hidegeljáráshoz, akkor a formába töltés után tegyük a formát a sütőbe 80 fokra (inkább kevesebbre, mint többre), és hagyjuk ott egy órán keresztül. Az egy óra leteltével kapcsold ki a sütőt, és hagyd a masszát még vagy 12 órán keresztül a sütőben egyenletesen lehűlni.
Miért is jó ez? Így a szappanosodás az eredeti 24 óra alatt jóval kevesebb idő alatt jön létre (kb 12 óra), és mivel a melegítés során a massza vizet is veszt, az érés időtartama is lerövidül kb két hétre. Persze ez szappantól is függ. Az én mézes szappanomnak például mindig is kb 6 hét kellett az éréshez, gondolom ez a sütős praktika alkalmazásával sem lesz 2 hét...
HP (Hot Process)
A másik lehetőség a melegeljárás, ami azt jelenti, hogy a szappanmasszát a "trace" állapot elérése után beletesszük egy nagy rozsdamentes lábasba, teszünk rá fedőt, és sütőben ugyancsak 80 fokon elkezdjük melegíteni. Fontos, hogy nagy legyen ez a lábas, mert a massza a melegítés során emelkedni fog, hely kell neki. Gyakori kavargatás (mondjuk 10-15 percenként) során a massza több metamorfózison esik túl. A" trace" legyen kemény, ilyen állapotban töltsük a lábasba.
Először olyan lesz a massza, mint egy egyenletes felszínű félkemény vaj, jól keverd el, tedd vissza a sütőbe, és várj.
A következő kavarásnál egy nagyon kemény trutyit fogsz találni a lábasodban, amit alig tudsz keverni, de azért csak próbáld meg! Ez jó így, ne ijedj meg!
Aztán egy kevés olaj válhat ki, de ezt is jól keverd vissza a masszába. Ekkor emelkedhet a szappanmassza.
Újabb 15 perc elteltével pedig egy zselés, közepesen áttetsző, jól kavarható anyagot látsz. Na, ez az az állapot, amikor lehet illatosítani, és színezni. Színezni úgy érdemes, hogy kiveszel egy kisebb adagot, hozzáteszed a színezőt, és a színezett részt éppen csak elkevered a maradék masszában.
Színezés után formába kanalazhatod a szappant, ami nem lesz egy könnyű mutatvány, de megoldható. Szép, rusztikus, márványos szappant kapsz kitöltés után. Hagyd kihűlni, és felvágás után kb 1-2 héttel már használhatod.
Az egész folyamat kb 1-2 órán keresztül tart. Csinálhatod tűzhelyen is, csak arra figyelj, hogy gőz felett melegítsd a masszát. A víz, amiben a lábasod áll, éppen csak, hogy gyöngyözzön. Ugyanazokon az állapotokon megy át így is a massza. Én azért javaslom inkább a sütőben való melegítést, mert az egyenletes hőátadást biztosít. További részletekért és receptekért klikk: