Suribachi - japán mozsár

suribachi = japán mozsár (belül recés cseréptálban) fa törővel (surikogi) használják -
A suribachi-t pálmarost kefével (tawashi) tisztítják.

A suribachiban harmonikus, folyamatos, körkörös mozdulatokkal őröljük az anyagot. Ha már tudatosabban dolgozunk, akkor közben érdemes az oda illő energiát mantra formájában bevinni az anyagba őrlés közben. Nem mindegy, hogy mire gondolunk, miközben őrüljük az anyagot! Nekem a legkényelmesebb póz: ülök, a tál az ölemben van, fél karommal átfogom a tálat, a másikkal őrlök.



Testradír

Szeretem a testradírt, s nagyon hatásos méregtelenítőnek is tartom. Egy nehéz, fárasztó nap után pedig kifejezetten jót tesz, testünknek, lelkünknek a felüdülés. Heti egy alkalommal szoktam használni.

Nekem a teljes felüdüléshez nem elég a nagy kádfürdő… Először gyorsan lezuhanyozom a napi koszt, majd bedugom a kádba a dugót, folyatom a vizet, s közben átkenem magam körkörös mozdulatokkal a testradírral, s addig masszírozom az egész testemet, ameddig a bőröm bírja. 


Felfrissül a vérkeringés, s az elhalt hámsejtek eltávolítása után jobban levegőznek majd a pórusok. A masszírozással fentről lefelé, lentről felfelé, kintről befelé - mindig a szív felé haladok. Utána elfekszem a vízben, s lazítok. A kádban lelvő vízben, a sók és az olajak továbbra is hatnak és dolgoznak testeden, lelkeden egyaránt… A sók kiszívják a méreganyagot a testből, az olaj nem hagyja, hogy kiszáradjon a bőr. A végén kiszállok a kádból, nem mosom le a sót és az olajat, csak megtörölközöm.

Hozzávalók:
  • 1 csésze keserűsó
  • 1 csésze himalája-só. Ha nem elég finom a só, akkor karistolhatja a bőrt, ezért suribachi mozsárban (belül recés cseréptál) fa törővel (surikogi) megőrlöm. 
  • 1 csésze mandula-, vagy olivaolaj, vagy citrusolaj
  • 20-30 csepp bio illóolaj (ha esti fürdéshez készítjük, érdemesebb a nyugtatóbbakat használni: levendula, stb.) Az egyik legolcsóbb, amit itthon találtam: http://www.helencosmetics.hu/cimlap.html?page=shop.browse&category_id=6
  • 10 csepp grapefruitmag olaj
  • lehet néhány evőkanál szárított virágot is belekeverni összetörve (levendula, körömvirág stb.), én azt kedvelem, minél simább az állaga, ezért a szárított növényt ki szoktam hagyni a fürdősóból.

Keverjük el jól a hozzávalókat, ha szükséges, használjunk több sót, hogy a kívánt állagot elérjük. Az illóolaj illatának erőssége fajtánként változhat, de elsőre ne tegyünk túl sokat belőle, később bármikor hozzáadhatunk még. Inkább hígabb legyen, mint túlzottan szemcsés, könnyebb így kezelni. Töltsük széles szájú üvegtégelybe, s azonnal kezdhetjük használni.


Nyugtató körömvirág krém levendulával


Hozzávalók
  • 150 ml hidegen sajtolt extra szűz oliva olaj vagy mandulaolaj vagy körömvirágolaj
  • körömvirág szirom (friss vagy szárított)
  • levendula (vagy levendula illóolaj)
  • 15-20 g méhviasz lereszelve 
  • 20 csepp teafa olaj




Tegyünk egy kisebb lábosba vízet, és forraljuk fel. E fölé a gőz fölé helyezzünk egy üvegedényt (hőállót), amibe öntsük az olajat. Fontos, hogy az olaj ne melegedjen 50/60° fölé.  Annyi körömvirágot és levendulát szórjunk bele, hogy még ellepje az olaj. Hagyjunk főni, fedő alatt fél órán keresztül (ha kell pótoljuk alul a vizet!), de ne melegedjen túl!

Szűrjük le, jól nyomkodjuk ki a virágokból az olajat. Tegyük vissza ismét a gőz fölé, és olvasszuk fel benne a lereszelt méhviaszt, keverjük el jól. 

Ha sűrűbb, keményebb krémet szeretnék, akkor több méhviaszt tegyünk bele, ha lágyabbat akkor kevesebbet. Úgy próbálhatjuk ki menet közben az állagát, hogy egy csepp jól elkevert, meleg krémet egy bögre aljára cseppentünk és berakjuk a mélyhűtőbe. Pillanatok alatt megdermed, és rögtön kiderül, jó-e az állaga vagy még tegyünk hozzá méhviaszt. 

Ha nem levendula virágot használtunk, hanem illóolajat, akkor azt a végén a teafa olajjal keverjük a meleg krémbe.
Öntsük kis zárható üvegekbe. Címkézzük fel, én a dátumot is rá szoktam írni.

Testpermet - dezodor - pafüm

Hozzávalók:
Angyalok vagy
Bársony és rózsák vagy
Mandarin magnolia stb.
  • 2-3 csepp borpárlat vagy alkohol

Ahhoz, hogy keveredjen az olaj a rózsavízzel szükséges, hogy vagy néhány csepp borpárlatot vagy tiszta pálinkát (csak házi és jó minőségű) vagy alkoholt cseppents bele. 
Összerázom (dinamizálom). használatkor az alkohol elpárolog hamar, s maradnak az illatok, de tudom, hogy nem mindenkinek bírja a bőre az alkoholt. A Primavera illóolajak helyett használhatsz bármilyen jó minőségű illóolajat.
Mindezt kicsi golyós üvegfiolába töltöm, lezárom, s rázogatom, mintha homeopátiás szer lenne “dinamizálom”, s gyönyörűen összeáll. De lehet spriccelős üvegbe is tölteni.
Van egy továbbfejlesztett verzió is. Ugyanez, csak hozzáadok 10 csepp weleda citrusolajat (de tehetsz bele mandulaolajat, vagy ízlés szerint más olajat is), ugyanúgy összerázom, s bársonyos, kenhető állagúbb lesz az egész, ha dezodornak használod, így még kellemesebb.

Hajápolás sampon nélkül

Hajmosás


Szerintem az esővizes "hajmosásnál" nincs jobb! Nem kell hozzá más, csak a tiszta esővíz, amelyet dézsában összegyűjtünk. Ha néhány hónapon keresztül ezt kivitelezni tudjuk, újjáéled a fejbőr és a haj. 


Amennyiben ez nem lehetséges, s mindenképpen tisztítani szeretnénk, szerekkel, íme:


Hozzávalók:
1/2 evőkanál borax vagy szódabikarbóna
2 dl víz


Tegyük a boraxot vagy a szódabikarbónát egy üres üvegbe, öntsünk hozzá vizet és jól rázzuk össze. Vizezzük be a hajat, s mossuk meg a szokásos módon. Jól dörzsöljük a hajunkba, fejbőrünkbe, majd öblítsük le. Habzani nem fog, de szépen tisztít. 


Hajöblítés 1


Hozzávalók:
1 citrom leve vagy 1 evőkanál ecet 2 dl langyos vízben elkeverve 


öblítsük le vele a fejbőrünket és a hajunkat. Eleinte csíphet, de fertőtlenít, s gyógyít is egyben (a citrom és az ecet megszünteti a viszketést!)


Hajöblítés 2


A diófa leveleiből vagy és a dió maghéjából vagy zöld dióból készítsünk erős főzetet. Öblítsük le ezzel a hajat. A sampon vizének is használhatjuk a főzetet. A világos hajat sötétíti!


Hajöblítés 2


Friss csalánból készítsünk erős főzetet. Öblítsük le ezzel a hajat. A sampon vizének is használhatjuk a főzetet.




A balzsam szó eredeti jelentése: forró égövi növények illóolajat tartalmazó gyantás nedve (frissen facsarva és használva). Tehát egy élő anyagról van szó, teli hatóanyaggal, gyógyerővel.


Hajbalzsam helyett: Tégelybe keverjünk össze az alábbiakat, hajhossztól és mennyiségtől függően dörzsöljünk szét a kezünkben egy adagot, kenjük át vele a hajat, keféljük át szőrkefével, s ne mossuk ki a hajból


Száraz haj:
  • 1 rész jojoba olaj
  • 3 rész aloe vera gél
  • illóolaj: mirha, levendula, hárs, bodza, cédrus, rozmaring
  • 10 csepp e-vitamin (gyógyszertárban kapszulában vásárolható). Szúrjuk ki, s nyomjuk ki belőle az olajat.
Zsíros haj:
  • 1 rész rózsavíz
  • 3 rész aloe vera gél
  • illóolaj: citrom, teafa, zsálya, kamilla
Hajvíz

1 dl rózsavíz
1 evőkanál virágpor

Szórófejes flakonban összerázva a hozzávalókat, fújjuk a hajra majd szőrkefével oszlassuk el a hajon! Az apiterápia, magas aminosav, vitamin, fehérje és ásványi anyag tartalma miatt kiváló segítség az egészséges hajkorona ápolásához.